مزایای میکرونیدلینگ در مقایسه با دیگر روش های جوانسازی پوست

مزایای میکرونیدلینگ در مقایسه با سایر روش های جوانسازی پوست چیست؟ در ابتدای این مقاله ذکر این نکته بسیار ضروریست که میکرونیدلینگ یک روش ساده ولی بسیار موثر در جوانسازی پوست است که با سرعت بالایی در حال پیشرفت است. در ایت مقاله مزایای میکرونیدلینگ در حالت کلی و جزئی مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه به بررسی مزیت میکرونیدلینگ بر دیگر روش ها خواهیم پرداخت.

مزایای میکرونیدلینگ چیست؟

 • میکرونیدلینگ در بین روش­ های کلاژن­ سازی به عنوان روش درمان با حداقل تهاجم (The Minimal Invasive Therapy) و سازگارترین تکنیک با پوست (The most skin friendly technique) شناخته شده است.
 • یکی از نقاط قوت تکنیک میکرونیدلینگ تکثیر مهاجرت کراتینوسیت­ ها (Proliferation of immigrating keratinocytes ) است که همین امر باعث افزایش ضخامت بیشتر اپیدرم در پوست­ های نازک و نرمالیزه شدن آن می گردد.
 • افزایش خون­ رسانی در تمام بافت­ ها و در تمامی اندیکاسیون­ های میکرونیدلینگ جزو مزایای آن محسوب می­گردد.
 • یک روش درمانی ایده آل آن است که در زمان قابل قبول و با حداقل عوارض یا بدون عوارض ما را به هدف برساند.
 • میکرونیدلینگ یک روش ایده آل کلاژن­سازی است که به صورت موازی باعث جوانسازی، سفتی پوست، کاهش هایپرپیگمانتاسیون، کاهش اسکار، کاهش چین و چروک­ ها و … به صورت هم زمان در همان جلسات درمانی شده و نیاز به اپروچ جداگانه برای مشکلات متعدد ندارد.
 • در میکرونیدلینگ همان گونه که بار­ها و بارها تاکید شده است به جز ایجاد کانال­ های عمودی بدون ارتباط افقی، هدف دیگری نداریم. و باید از ایجاد هر گونه ablation و scaling و scaring و … تا حد امکان خودداری شود. این امر با تکنیک صحیح و دستگاه استاندارد و شناخت پوست مراجعه کننده و نیز مراقبت­ های قبل و بعد از درمان مناسب تسهیل خواهد شد.
 • یکی از مزایای میکرونیدلینگ، رگ­زایی جدید به دنبال این پروسه می­باشد. افزایش خون رسانی در تمام بافت­ ها و در تمامی اندیکاسیون­ های میکرونیدلینگ جزو مزایا محسوب می­شود.

امنیت در پروسه میکرونیدلینگ پوست

به دلیل سیف بودن پروسه میکرونیدلینگ، این امر بارها و بارها قابل تکرار هست. یک جمله بالا در رابطه با پیلینگ­ ها اصلاح می­شود و آن اینکه این دو پروسه در فاصله زمانی نزدیک قابلیت انجام با یکدیگر را ندارند. پیلینگ سطحی و بسیار سطحی با فاصله زمانی کوتاه در حد رفع التهاب با میکرونیدلینگ منعی ندارد بلکه باعث افزایش اثربخشی و افزایش بازده می­گردد. حتی پیلینگ بسیار سطحی در حد اپیدرم قبل از میکرونیدلینگ قابلیت انجام دارد.

مزایای میکرونیدلینگ در مقایسه با دیگر روش های جوانسازی پوست چیست

مزایای میکرونیدلینگ برای پوست و زیبایی

 • یکی از مزایای میکرونیدلینگ این است که التهاب ایجاد شده به دنبال انجام این روش در طی میانگین دو تا سه روز مرتفع می­گردد.
 • در میکرونیدلینگ اگر کارتریج میکرونیدلینگ و وسایل کاملا استریل باشند و پوست مراجعه کننده کاملا ضدعفونی شده باشد ریسک ایجاد عفونت نزدیک به صفر خواهد بود.
 • همان گونه که قبلا به آن پرداختیم، اگر میکرونیدلینگ با دستگاه استاندارد و تکنیک صحیح بر روی مراجعه کننده و با شرایط مناسب این روش صورت گیرد، عوارض جدی به جز قرمزی و التهاب و کمی سوزش نخواهد داشت.
 • دوره نقاهت پس از انجام میکرونیدلینگ کوتاه و قابل اغماض بوده و فرد می­تواند روز بعد از مراجعه به زندگی روزمره خود بازگردد.
 • کلاژن­های سنتز شده به دنبال تحریک فیبروبلاست­ها جهت مهاجرت و تکثیر و افزایش فعالیت کلاژن­سازی، میانگین 5 سال باقی خواهند ماند و همین امر باعث به وجود آمدن بافت پوستی با عملکرد بهتر و نیز ظاهر بهتر خواهد شد.

تاثیر میکرونیدلینگ بر پوست چگونه است؟

تاثیر میکرونیدلینگ بر درمان های پوستی را میتوان در دو بخش ملانوسیت ها و اسکار ها بررسی کرد که در ادامه مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت:

تاثیر میکرونیدلینگ در فعالیت ملانوسیت ها

ملانوسیت­ ها توسط لایه بازال تولید شده و تعداد آن­ها در همه افراد با انواع فیتزپاتریک پوستی یکسان می­باشد. در روش ­های جوانسازی ترماژ و نیز ابلیتیو امکان تخریب ملانوسیت­ ها وجود دارد، ولی در میکرونیدلینگ به روش مکانیکال احتمال از بین رفتن ملانوسیت­ ها تقریبا منتفی می­باشد. در رابطه با امکان انجام میکرونیدلینگ در انواع پوست­ ها، ایمن بودن و احتمال PIH در پوست­ های high risk  در مبحث ملاسما به طور مبسوط پرداخته خواهد شد.

اثر گذاری میکرونیدلینگ بر درمان اسکار ها

بیشترین اثر بخشی میکرونیدلینگ در ترمیم اسکار ها می­باشد که تصویر رو به رو مبین بهبود اسکار آکنه همراه با روش جوان­سازی پوست صورت با فیتزپاتریک 4-3 می­باشد.

نکته بسیار مهم در رابطه با بهبود بدون ایجاد اسکار و بدون ایجاد کلاژن غیر طبیعی (Scarless healing, no abnormal collagen production)   است. بیشترین میزان کلاژن فعال در پوست سالم و جوان، کلاژن نوع یک می­باشد که تقریبا 90-80% کلاژن­ های درم را این نوع کلاژن تشکیل می­دهد.

کلاژن نوع یک توسط فیبروبلاست ­های درم تولید می­شود. در مواردی که التهاب شدید و  کنترل نشده به پوست وارد می­گردد (اعم از تروما، آفتاب سوختگی، روش­های ترماژ یا ابلیتیو و …) فیبروبلاست­ها از مغز استخوان و ارتشاح عروقی خود را به پوست رسانده و کلاژن­سازی می­کنند. فیبروبلاست­های مهاجر قادرند کلاژن نوع سه بسازند چرا که کلاژن نوع سه از نظر ساختاری مناسب­تر برای جدار عروق هستند.

مزایای میکرونیدلینگ در مقایسه با دیگر روش های جوانسازی پوست چیست

دانستن این نکته که فیبروبلاست ­ها از نظر تولید انواع کلاژن متفاوت هستند بسیار حائز اهمیت می­باشد. در تحریک فیبروبلاست ­ها به روش مکانیکال توسط میکرونیدلینگ، فیبروبلاست ­های خود درم که قادر به تولید کلاژن نوع یک هستند تحریک می­شوند.

دیگر مقالات مرتبط

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پشتیبانی مشتریان | سوالی دارید؟