میکرونیدلینگ چیست

میکرونیدلینگ چیست ؟ با وجود اینکه مفهوم میکرونیدلینگ در حدود 25 سال هست که مطرح شده است، در زمان مصر باستان برای جوانسازی صورت از این روش استفاده ­شده است و روشی برای تحریک پوست برای بازسازی خودش جهت رسیدن به مرحله ایده ­آل بوده است.

میکرونیدلینگ (Percutaneous Collagen Induction Therapy) که به درمان تحریک کلاژن سازی یا PCI نیز معروف است نوعی روش تحریک مکانیکال جهت ترمیم آسیب های ساختاری پوست است که منجر به بازسازی بافت آسیب دیده و تغییر یافته می گردد. هدف این درمان، بهبود ظاهر و عملکرد پوست می‌ باشد.

میکرونیدلینگ یک روش ایده­ آل کلاژن­سازی است که به صورت موازی باعث جوانسازی، سفتی پوست، کاهش هایپرپیگمانتاسیون، کاهش اسکار، کاهش چین و چروک پوست و… به صورت هم­زمان در همان جلسات درمان شده و نیاز به راهکار جداگانه برای مشکلات متعدد ندارد، در عین حال در زمان قابل قبول و با حداقل عوارض یا بدون عوارض ما را به هدف می­رساند بعلاوه میکرونیدلینگ به عنوان یک روش مؤثر دارو­رسانی نیز بسیار کارآمد است.

میکرونیدلینگ چیست و تاثیر آن در جوانسازی پوست چقدر است | کمی در مورد مزایای میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست و چه تاثیری در جوانسازی دارد؟

میکرونیدلینگ به صورت القای کلاژن­سازی در پوست به روش مکانیکال تعریف می­شود. این تعریف بسیار مختصر و مفید است ولی بسیاری از مفاهیم را در خود نهفته دارد. در واقع میکرونیدلینگ با ورود و خروج سوزن به پوست باعث به راه افتادن پروسه التهابی و هدایت بافت پوست به سمت ترمیم و بازسازی خود گردیده که ماحصل آن ایجاد بافت جدید با ظاهر بهتر و عملکرد پویا­تر خواهد بود.

میکرونیدلینگ، که به عنوان القاء کلاژن جلدی (PCI) یا کلاژن درمانی نیز شناخته می­شود، برای اولین بار در سال 1990 به عنوان روشی نوین برای رفع مجدد تخریب بافت لیزر در مواجهه با پوست ظاهر شد. میکرونیدلینگ از ایجاد زخم در اثر نفوذ سوزن برای افزایش فرآیند بازسازی استفاده می­نماید. روش PCI سبب ایجاد زخم در لایه اپیدرم شده و در عین حال زخم باز بر روی پوست ایجاد نمی­نماید، در نتیجه زمان مورد نیاز برای مرحله بهبود زخم­ها نسبت به روش ­های لیزر یا ابریژن کوتاه­تر است.

ساز و کار میکرونیدلینگ به چه صورت است؟

همان­گونه که در تعریف میکرونیدلینگ ذکر شد، کلاژن­سازی به عنوان یک روش تحریک مکانیکال تعریف می­گردد که این امر از طریق ایجاد میکروکانال­ ها در پوست صورت می­گیرد. با این وجود ماهیت کانال­ هایی که ایجاد می­شود بسیار حائز اهمیت هستند. کانال­ ها باید عمود بر پوست هر منطقه ایجاد شده و هیچ گونه ارتباط افقی بین آن­ها وجود نداشته باشد تا تخریب بافت اتفاق نیفتد.

پس از مشخص شدن پاسخ این سوال که میکرونیدلینگ چیست لازم به توضیح است که طی فرایند میکرونیدلینگ، با استفاده از سوزن های بسیار ریز، میلیون ها میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد می‌گردد.

وارد کردن سوزن ها به داخل پوست، باعث افزایش انتشار فاکتورهای رشد از فیبروبلاست ها، پلاکت های خونی و بهبود عملکرد فاکتورهای رشد alpha و Beta می‌گردد. این فرایند منجر به افزایش تولید کلاژن و الاستین توسط فیبروبلاست ها می شود. کراتینوسیت ها نیز به محل نیدلینگ در اپیدرم منتقل شده و در آنجا تکثیر می شوند و در نتیجه باعث افزایش ضخامت اپیدرم می گردند.

ساز و کار و روش انجام میکرونیدلینگ بر روی پوست

میزان عمق نفوذ سوزن در میکرونیدلینگ چیست

در این روش نفوذ سوزن به داخل پوست می بایست به حدی باشد که خون ریزی های ظریف داخل پوستی ایجاد گردد (pin point bleeding). در میکرونیدلینگ اپیدرم سوراخ می شود اما تخریب نمی شود، بنابراین اپی تلیال در مدت زمان کوتاهی بازسازی شده و در نتیجه دوران نقاهت پس از درمان بسیار کوتاه خواهد بود. در مقاله عمق نفوذ سوزن در میکرونیدلینگ میتوانید توضیحات بیشتری در خصوص میزان عمق نفوذ نیدل دریافت کنید.

بسیار مهم است که حین نیدلینگ زاویه هندپیس بر پوست 90 درجه باشد. پزشک باید در نظر داشته باشد که حین انجام میکرونیدلینگ در پوست مراجعه­ کننده جراحت یا اسکار ایجاد نگردد. این امر با فشار ندادن هندپیس دستگاه استاندارد بر روی پوست و جهت دادن به آن محقق می­گردد. همچنین در هنگام تهیه دستگاه میکرونیدلینگ به قدرت و سرعت موتور آن و نیز گیر نکردن آن در پوست­ های ضخیم و نیز پوست ­های دارای چین و چروک دقت نمایند.

مروری بر تاریخچه میکرونیدلینگ از ابتدا تا امروز

پس از بررسی پاسخ سوال میکرونیدلینگ چیست میپردازیم به تاریخچه آن. تاریخچه بازسازی پوست صورت را می­توان در مصر باستان و استفاده از ماسک های خراش دهنده­(ابریشن) دارای پودر مرمر یافت. اولین کسانی که متوجه مزایای فوق العاده نیدلینگ پوست شدند دکتر اورنتریک و همکارانش در سال 1995 بودند. اصطلاح ® Subcision را آنها معرفی کردند.

در این روش سوزن زیرجلدی از طریق ایجاد سوراخی مجاور اسکار، زیر فرورفتگی اسکار یا چروک، فرو برده می­شود. عمل آزاد کردن پوست از چسبندگی به بافت های عمیق، موجب بالا آمدن پوست و ایجاد زخمی کنترل شده می گردد، که در نهایت فرایند بهبود زخم آغاز شده و با تشکیل بافت همبند فرورفتگی اسکار بهبود می یابد.

دکتر آندره کامیراند و همکارانش در مقاله ­ای در سال 1997 با معرفی نیدل ابریشن پیشرفته گام مهم بعدی در باب نیدلینگ پوست را برداشتند. وی به روش Tattoing و با رنگدانه همرنگ پوست نسبت به ترمیم اسکار هیپوکروم صورت اقدام نمود. پس از یک تا دو سال، آن ها متوجه شدند با اینکه رنگدانه مصنوعی کاملا محو شده بود، جای آن ملانین طبیعی جایگزین شده و همچنین بافت، ظاهر و رنگ اسکار بسیار بهبود یافته بود.

این اتفاق این فکر را متبادر می­کرد که تریپاناسیون (از ریشه یونانی تریپانون: با مته سوراخ کردن) اسکارها به روش tattoing مسئول بهتر شدن و رنگدانه سازی مجدد اسکار است. آنها به این نتیجه رسیدند که نیدلینگ اسکار به تنهایی موجب شکستن ساختار کلاژن و تجدید و تحریک ملانین سازی می گردد.

به دنبال کشف دکتر کامیراند، دکتر دس فرناندس یک استامپ نیدلینگ برای تحریک کلاژن معرفی کرد. بعدها وی غلتکی (رولر) با 70 سوزن طراحی کرد که استفاده از آن راحت تر بود.

میکرونیدلینگ چیست و تاثیر آن در جوانسازی پوست چقدر است | کمی در مورد مزایای میکرونیدلینگ
میکرونیدلینگ چیست و تاثیر آن در جوانسازی پوست چقدر است | کمی در مورد مزایای میکرونیدلینگ

انواع روش های میکرونیدلینگ بر اساس عمق نفوذ سوزن

1- میکرونیدلینگ سطحی (جهت جوانسازی اولیه و حداکثر تا عمق 0.5 میلی متر) روی اپیدرم کانال های بسیار ریزی ایجاد می کنند که باعث می­شود فاکتورهای رشد از کراتینوسیت ها آزاد شده و فعالیت آنها در اپیدرم افزایش یابد.

2- میکرونیدلینگ عمقی (جهت جوانسازی پیشرفته، اسکارها، استریا… از عمق 0.5 تا حداکثر 3 میلی متر) فرایند بهبود زخم موجب می شود کراتینوسیت ها و فیبروبلاست ها تحریک گردند، که نتیجه آن افزایش فعالیت TGF-β3 و افزایش رشد و نمو سلول های اپیدرم، کلاژن، الاستین و GAG (گلیکوز آمین گلیکان) می باشد.

میکرونیدلینگ چیست و تاثیر آن در جوانسازی پوست چقدر است | کمی در مورد مزایای میکرونیدلینگ

موارد منع انجام میکرونیدلینگ چیست و بر چند نوع است؟

– موارد منع دائم

 • واکنش های آلرژیک به مواد مورد استفاده
 • بیماری های پوستی (مانند کلوئید، کهیر و …)
 • سرطان پوست
 • مشکلات گردش خون
 • هموفیلی
 • مصرف کومارین ها یا دیگر داروهای ضدانعقاد خون
 • دیابت
 • صرع
 • بیماری های مربوط به سیستم ایمنی بدن

– موارد منع موقت

 • سرما خوردگی
 • عفونت های تب زا یا بیماری های عفونی
 • مصرف الکل یا مواد مخدر
 • مصرف آنتی بیوتیک ها
 • بارداری و شیردهی
 • تبخال
 • ورم ملتحمه
 • پس از انجام جراحی زیبایی (توصیه می شود حداقل یک سال بین جراحی زیبایی و میکرونیدلینگ فاصله باشد).
 • پس از شیمی درمانی یا پرتودرمانی (توصیه می شود حداقل 8 ماه بین شیمی درمانی یا پرتودرمانی با میکرونیدلینگ فاصله باشد).
 • پس از انجام IPL یا لیزر درمانی، میکرودرم ابریژن یا درمان با استفاده از اسیدهای میوه (توصیه می شود حداقل یک هفته بین این درمان ها با میکرونیدلینگ فاصله باشد).

مزایای میکرونیدلینگ نسبت به میکرودرم ابریژن

برخلاف میکرودرم ابریژن که هدف، حصول تخریب بافت  اپیدرم می­باشد، در میکرونیدلینگ فقط می­ خواهیم کانال­ های عمودی ایجاد کنیم بدون اینکه این کانال­ ها ارتباط افقی با یکدیگر داشته باشند. هرگونه ارتباط افقی این کانال­ ها با یکدیگر به معنی ایجاد تخریب بافت اپیدرم خواهد بود.

این ارتباط افقی می­تواند ناشی از ضعف قدرت موتور دستگاه نیدلینگ در سرعت ورود و خروج نیدل­ها و عدم امکان تنظیم این سرعت با سرعت حرکت هندپیس بر روی پوست باشد و یا اینکه فشار دست بر روی پوست مانع امکان حرکت آزاد نیدل بر پوست و در نتیجه اختلال ورود و خروج نیدل به صورت عمودی بر پوست را به دنبال خواهد داشت.

مزایای میکرونیدلینگ نسبت به ترماژ و ابلیتیو

شلی و افتادگی پوست، چین و چروک و پیری ناشی از اشعه ماوراء بنفش عموماً با روش ­های تخریبی درمان می­شوند که حداقل در ابتدا باعث تخریب اپیدرم و غشای زیر آن شده و متعاقباً باعث فیبروز و اختلالات رنگدانه­ ای پوست می­گردد. در حالی که درمان ایده ­آل سبب حفظ اپیدرم و افزایش کلاژن طبیعی و تشکیل الاستین در درم می­گردد.

یکی از محدودیت ­های روش­ های درمانی با تکنیک­ های ابلیتیو و بعضاً ترماژ در متن بالا ذکر شده و این محدودیت و عوارض باعث می شود که به سمت گزینه­ های ایمن­تر کلاژن­سازی، مانند میکرونیدلینگ سوق یابیم.

مزایای میکرونیدلینگ در مقایسه با پی آر پی

در میکرونیدلینگ برخلاف پی آر پی، بدن فاکتورهای مورد نیاز برای آن بافت و مناسب شرایط حال حاضرش را با غلظت مورد نظر تولید می­کند و فاکتور های رشد بافت دیگری در یک بافت دیگر وارد نمی­شود. میکرونیدلینگ در بین روش ­های کلاژن­سازی به عنوان درمان با حداقل تهاجم(Minimal Invasive Therapy) و سازگارترین تکنیک با پوست شناخته شده است.

تاثیر میکرونیدلینگ بر جوانسازی پوست صورت

مزایای میکرونیدلینگ در مقابل درمارولر خانگی

یکی از روش ­های جایگزین میکرونیدلینگ الکتریکی در منازل، استفاده از درمارولر­ ها است که هنوز هم تمایل بسیاری جهت تهیه ابزار و استفاده از ­آن­چه در منازل و چه در مراکز ارائه ­دهنده خدمات وجود دارد. در کتب مرتبط با جوانسازی مکانیسم عمل درمارولر به صورت فوق تعریف شده در حالی که عملکرد واقعی درمارولر به صورت زیر می باشد: همان گونه که در تصویر مشخص است زاویه ورود و خروج نیدل­ های درمارولر 45-40 درجه با یکدیگر فرق دارد و در این فاصله پوست دچار پارگی یا جراحت (laceration) خواهد شد.

از معایب درمارولر به طور خلاصه می­توان عدم امکان تنظیم عمق ورود به صورت استاندارد، عدم امکان تنظیم طول نیدل، عدم امکان استفاده از یک درمارولر برای نواحی مختلف، عدم امکان استریل کردن، عدم امکان استفاده ایمن در پوست­ های لک­ساز و یا نازک و … اشاره نمود.

نکاتی در مورد استفاده از درمارولر

 • رسیدن یا دسترسی به مناطقی مانند اطراف چشم / لب یا چین خوردگی بینی دشوار است.
 • باید فشار وارد کنید تا سوزن ها به پوست وارد شوند.
 • ممکن است سوزن­ های غلتک قابل استفاده مجدد ظظخم شود و به اپیدرم آسیب برساند.
 • تنها برای نواحی وسیع مناسب است.

برای دریافت اطلاعات تکمیلی بهتر است از بخش اصول ایمنی در میکرونیدلینگ هم بازدید کنید.

استفاده از درمارولر در انجام میکرونیدلینگ

عوارض جانبی در میکرونیدلینگ چیست

همانند تمام درمان ها، میکرونیدلینگ نیز ممکن است عوارض جانبی در پی داشته باشد، اما این عوارض معمولاً 72 ساعت پس از درمان رفع خواهند شد.

این عوارض عبارتند از:

 • قرمزی و تورم: در طول روز های اول پس از درمان ممکن است تورم و قرمزی در پوست ایجاد شود. دلیل این امر آن است که نفوذ سوزن به داخل پوست باعث ایجاد کانال های بسیار ریز در پوست شده که طی فرایند بهبود پس از درمان برطرف خواهند شد. زخم های کوچک ایجاد شده بلافاصله بسته شده و حدود 3 ساعت پس از درمان می توان از لوازم آرایشی استاندارد استفاده نمود.
 • کلوئید: اگر پوست بیمار مستعد کلوئید سازی باشد، زخم های بسیار ریزی که حین درمان در پوست ایجاد می شود ممکن است منجر به بروز کلوئید در پوست گردد.
 • هایپرپیگمنتیشن: در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب پس از درمان، ممکن است هایپرپیگمنتیشن ایجاد شود، اگرچه احتمال آن بسیار کم است. استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF بالای 30 می تواند از بروز آن جلوگیری کند.
 • تبخال: در صورتی که بیمار سابقه تبخال داشته باشد انجام میکرونیدلینگ ممکن است باعث ایجاد این ضایعه شود. استفاده از داروهای پیشگیری کننده (ضد تبخال) می تواند در جلوگیری از بروز آن مؤثر باشد.
 • هماتوم (کبودی)
 • التهاب
 • خارش و درد خفیف

چرا انجام میکرونیدلینگ با دستگاه آمیامد؟

کمپانی amiea med دستگاه الکتریکی میکرونیدلینگ جهت کاربردهای گوناگون در حوزه درماتولوژی را ارائه می نماید. صفحه کوچک سوزن در کارتریج ها، دسترسی به نواحی سخت را آسان می نماید. وارد کردن سوزن ها به داخل پوست، نفوذ دقیق و کنترل شده ای را ایجاد می نماید و باعث تزریق حداکثر مواد جهت تحریک فاکتورهای رشد و تولید کلاژن می گردد.

نتایج جوانسازی به روش میکرونیدلینگ بسیار رضایت بخش بوده و دوران نقاهت آن بسیار کوتاه و هزینه انجام آن بسیار کم می باشد. محصولات amiea med تحولی شگرف در بازار محصولات پزشکی زیبایی می باشند و معنایی شگرف به حوزه جوانسازی داده اند.

بهبودی سریع و آشکار با میکرونیدلینگ

براساس تحقیقات علمی، ایجاد کانال های بسیار ریز بر روی پوست و متعاقباً وارد کردن یک ماده دارویی به داخل آن، رویکردی نوین در حوزه جوانسازی پوست به شمار می رود. هیالورونیک اسید، کمبود طبیعی آب بدن و ذخیره کلاژن را جبران می نماید. نتایج این روش بلافاصله قابل مشاهده نیست، اما بعد از انجام چندین جلسه میکرونیدلینگ، بهبود نواحی مورد درمان کاملاً مشهود است.

شیوه درمانی آمیامد در میکرونیدلینگ چیست

حوزه جوانسازی پوست بسیار نامحدود است. برخلاف برندهای دیگر موجود در بازار، amiea med درمانی مطمئن، ماندگار و مداوم همراه با نتایج استثنایی ارائه می دهد. کمپانی amiea med به خصوص در زمینه درمان اسکار، شیوه ای نوین و جالب معرفی می نماید. با این روش، بافت اسکارها نرم تر شده، سفتی و حالت کشیدگی آن از بین می رود و عیوب ظاهری آن کاهش می یابد.

استفاده از دستگاه آمیامد در میکرونیدلینگ صورت
پشتیبانی مشتریان | سوالی دارید؟