اثربخشی ترکیب میکرونیدلینگ و پیلینگ با فرولیک اسید در کاهش عوارض photoaging

بدون دیدگاه

پیری پوست و عوارض ناشی از آن ارتباط تنگاتنگی با استرس اکسیداتیو ناشی از تابش امواج فرابنفش بر سطح پوست دارد. فرولیک اسید یک آنتی اکسیدان گیاهی با فعالیت ضد پیری شناخته شده است. از دیگر ویژگی های این لایه بردار شیمیایی می توان به خاصیت روشن کنندگی، ضد التهاب، جذب اشعه فرابنفش، نرم کنندگی و مرطوب کنندگی آن اشاره کرد. فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بالای فرولیک اسید می تواند از اکسیداسیون پوست و آسیب های متعاقب آن جلوگیری کند.

 

اثر میکرونیدلینگ و پیلینگ در کاهش عوارض photoaging

هم چنین مطالعات مختلف نشان داده است که این ترکیب می تواند از شدت عوارض ناشی از photoaging شامل ایجاد چین و چروک، کاهش الاستیسیته، افزایش رنگدانه ها و خشکی پوست بکاهد. نتایج این تحقیقات نشان می دهد که اسید فرولیک از سلول های پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. به طور کلی، انتقال ترنس درمال داروها و مواد فعال به دلیل وجود سد اپیدرمی با محدودیت همراه است. افزون بر این، اسید فرولیک موجود در فرمولاسیون های موضعی تمایل زیادی به اکسیداسیون سریع دارد که این امر باعث کاهش فعالیت و اثربخشی درمانی آن می شود. یکی از راهکارها برای افزایش میزان نفوذ و جذب اسید فرولیک و حفظ فعالیت آن، استفاده از میکرونیدلینگ است.

 

در مقاله ای که در سال 2020 در ژورنال  Dermatologic Therapy انتشار یافت، Kamila و Helena به ارزیابی اثر پیلینگ با اسید فرولیک 14٪ همراه با میکرونیدلینگ در کاهش عوارض photoaging در ناحیه صورت پرداختند. در این کارآزمایی از نوع split-face، 14 زن 45 تا 60 ساله با فوتوتایپ های پوستی فیتزپاتریک نوع II و III با عوارض متوسط تا شدید photoaging شرکت کردند. درمان در نیمه سمت راست صورت بیماران شامل لایه برداری شیمیایی با استفاده از فرولیک اسید 14٪ و میکرونیدلینگ بود. در نیمه چپ صورت فقط لایه برداری با فرولیک اسید 14٪ انجام شد.

 

عمق نیدلینگ در پیشانی 25/0 میلی متر و در چانه و گونه ها 5/0 میلی متر بود. همه بیماران هشت جلسه درمان را با فواصل یک هفته ای دریافت کردند.

ارزیابی نتایج با استفاده از آداپتور مولتی پراب انجام شد. پیش از شروع دوره درمان ، پس از جلسه هشتم و یک ماه بعد از آخرین جلسه درمان، سنجش میزان هیدراسیون و الاستیسیته بافت و اندازه گیری شاخص ملانین و شاخص اریتما انجام شد. سنجش ها در سه نقطه شامل پیشانی، گونه و چانه صورت گرفت. عوارض حین درمان و پس از آن نیز ثبت و مورد بررسی قرار گرفتند.

 

یافته ها حاکی از بهبود معنادار تمامی پارامترهای اندازه گیری شده (P <.05) پس از استفاده از لایه بردار اسید فرولیک به تنهایی و به همراه میکرونیدلینگ بود. در هر دو روش، سطح هیدراسیون پوست پس از درمان، به طور قابل توجهی نسبت به پیش از درمان افزایش یافت. ارزیابی های انجام شده بلافاصله پس از اتمام آخرین جلسه درمانی، نشان داد که میزان بهبود رطوبت پوست در سمتی از صورت که با ترکیب میکرونیدلینگ و پیلینگ با استفاده از فرولیک اسید درمان شده بود، بالاتر از سمت مقابل بود.

 

هم چنین، بعد از آخرین جلسه درمانی، میزان ملانین پوست در سمت تحت درمان با ترکیب میکرونیدلینگ و پیلینگ، بالاتر از سمت مقابل بود. شاخص اریتما بعد از اتمام جلسات درمانی، نسبت به پیش از درمان، در هر دو سمت صورت به میزان قابل توجهی کاهش یافت. بیش ترین میزان تفاوت بین نتایج کسب شده در دو روش درمانی مورد مطالعه، در میزان بهبود الاستیسیته پوست بود. میزان بهبود الاستیسیته در درمان مرکب از پیلینگ و میکرونیدلینگ، به مراتب بالاتر از مونوتراپی پیلینگ بود.

 

نتنایج حاصل از این تحقیق نشان دهنده ایمنی و اثربخشی ترکیب میکرونیدلینگ و پیلینگ با فرولیک اسید در درمان ضایعات ناشی از photoaging پوست بود. ترکیب میکرونیدلینگ و پیلینگ با فرولیک اسید، کارایی قابل توجهی در بهبود خاصیت ارتجاعی پوست دارد. ترکیب این دو روش درمانی کم تهاجمی سبب هم افزایی نتایج می شود. از مزایای این درمان ترکیبی می توان به هزینه پایین، دوره نقاهت کوتاه و عوارض جانبی محدود و گذرا اشاره کرد.

منابع:

  1. Rittié L, Fisher GJ. UV-light-induced signal cascades and skin aging. Ageing research reviews. 2002;1(4):705-20. Available at:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1568163702000247

  1. Zduńska K, Dana A, Kolodziejczak A, Rotsztejn H. Antioxidant properties of ferulic acid and its possible application. Skin pharmacology and physiology. 2018;31(6):332-6. Available at:

https://www.karger.com/Article/Abstract/491755

  1. Kamila MZ, Helena R. The effectiveness of ferulic acid and microneedling in reducing signs of photoaging: A split‐face comparative study. Dermatologic Therapy. 2020;33(6):e14000. Available at:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/dth.14000

دیگر مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
پشتیبانی مشتریان | سوالی دارید؟