کاربرد میکرونیدلینگ جهت درمان اسکار سوختگی در کودکان

درمان اسکار سوختگی در کودکان! جراحت‌های ناشی از سوختگی آسیب‌های جسمی و روانی فراوانی را در کودکان ایجاد می کند. بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 2004، بیش از 310 هزار نفر در اثر سوختگی ناشی از آتش سوزی جان خود را از دست داده‌اند که 30٪ این افراد کم تر از 20 سال سن داشته اند. در دهه های اخیر به لطف پیشرفت دانش و بهبود اقدامات درمانی خط اول میزان مرگ و میر در بیماران سوختگی کاهش چشمگیری داشته است. با این وجود، پیامدهای سوختگی مانند اسکارهای هایپرتروفیک، کنتراکچرها و تشکیل کِلویید اغلب منجر به بدشکلی و ناتوانی‌های طولانی مدت می شود.

 

روش های درمان جهت رفع اسکارهای ناشی از سوختگی

مدیریت اسکارهای ناشی از سوختگی در اطفال برای پزشک، بیمار و مراقبین بیمار چالش برانگیز است. روش های درمانی مختلفی برای بهبود ظاهر و عملکرد ضایعات ناشی از اسکارهای سوختگی پیشنهاد شده است. با این وجود به دلیل فرآیند پیچیده تشکیل این اسکارها، هنوز درمان اثربخش و قابل اعتمادی برای این منظور شناسایی نشده است. درمان رایج برای مدیریت اسکارهای سوختگی در کودکان مبتنی بر روش‌های حمایتی مانند پوشیدن گن ها و لباس‌های فشاری و استفاده از شیت های سیلیکون است.

کاربرد میکرونیدلینگ جهت درمان اسکار سوختگی در کودکان

تاثیر میکرونیدلینگ در درمان اسکار های سوختگی کودکان

در سال های اخیر، میکرونیدلینگ به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای مدیریت اسکارهای سوختگی در بزرگسالان معرفی شده است. در این روش، با ایجاد منافذ میکرومتری در پوست آبشاری از فرآیندهای التهابی به راه می افتد که در نهایت منجر به جایگزینی کلاژن بافت اسکار با کلاژن فانکشنال می شود. به علاوه، الاستیسیته در محل آسیب افزایش می باید. در نتیجه، بافت آسیب دیده بازسازی شده و هم سطح پوست سالم و طبیعی می شود.

 

آزمایش اثربخشی میکرونیدلینگ در مدیریت اسکار سوختگی

در سال 2017، Kubiak و Lange در مقاله ای در ژورنال Burns به بررسی اثربخشی میکرونیدلینگ در مدیریت اسکارهای ناشی از سوختگی در کودکان و نوجوانان پرداختند. در این مطالعه گذشته نگر (retrospective)، از میکرونیدلینگ در درمان اسکارهای ناشی از سوختگی در 47 کودک و نوجوان با میانگین سنی 8.3 سال استفاده شد. درمان با نیدل‌های به طول 2.5 میلی متر انجام شد. بلافاصله پس از انجام میکرونیدلینگ، ویتامین A و روغن ویتامین  C به صورت موضعی بر محل درمان مالیده شد.

سپس به منظور خنک‌سازی و القاء هموستاز، محل درمان با استفاده از یک پانسمان آغشته به محلول رینگرز لاکتات به مدت یک تا دو ساعت پوشانده شد. تمام مراحل درمان با بیهوشی عمومی انجام شد. هر دو جلسه درمان حداقل به مدت سه ماه با هم فاصله داشتند. از بیماران خواسته شد تا به مدت 4 هفته روزی 3 بار موضع درمان را به روغن ویتامین C آغشته نمایند. به منظور ارزیابی اثرات درمان بر روی بافت اسکار، عکسبرداری از بیماران قبل از شروع فرآیند درمان و حداقل 4 هفته بعد از اولین جلسه درمانی انجام شد.

سه ارزیاب بالینی مستقل از تصاویر به دست آمده برای محاسبه مقیاس اسکار ونکوور (VSS) استفاده نمودند. در 18 بیمار (38.3٪) فقط یک جلسه درمان و در 29 بیمار (61.7٪) دو یا بیش از دو جلسه میکرونیدلینگ انجام شد. هیچ عارضه ای در حین درمان مشاهده نشد. عوارض جزئی پس از عمل فقط در 2 بیمار گزارش شد. همه بیماران از روش درمان و نتایج کسب شده ابراز رضایت نمودند. عکس های قبل و بعد از درمان بیانگر بهبود شاخصVSS  پس از درمان در همه بیماران بود.

 

نتایج آزمایش انجام میکرونیدلینگ و رفع اسکار سوختگی

شاخص های مختلف بافت اسکار شامل واسکولاریته، انعطاف پذیری و ارتفاع همگی پس از اولین جلسه میکرونیدلینگ بهبود معناداری یافتند. با این وجود، تغییر معناداری در پیگمنتیشن موضع درمان مشاهده نشد. نتایج به دست آمده در این تحقیق بیانگر اثربخشی میکرونیدلینگ در درمان اسکارهای ناشی از سوختگی در کودکان و نوجوانان بود. بر همین اساس، نویسندگان مقاله پیشنهاد دادند مطالعات آینده نگر بیشتری با هدف تعیین تایمینگ بهینه برای انجام میکرونیدلینگ و بررسی اثرات درمانی طولانی مدت آن در کودکان آسیب دیده از سوانح سوختگی صورت گیرد.

 

 

منابع:

  1. Jeschke MG, Herndon DN. Burns in children: standard and new treatments. The Lancet. 2014;383(9923):1168-78. Available at:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0140673613610934

  1. Aust MC, Knobloch K, Reimers K, Redeker J, Ipaktchi R, Altintas MA, Gohritz A, Schwaiger N, Vogt PM. Percutaneous collagen induction therapy: an alternative treatment for burn scars. Burns. 2010;36(6):836-43. Available at:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S030541790900566X

  1. Kubiak R, Lange B. Percutaneous collagen induction as an additive treatment for scar formation following thermal injuries: Preliminary experience in 47 children. Burns. 2017;43(5):1097-102. Available at:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0305417917301092

دیگر مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
پشتیبانی مشتریان | سوالی دارید؟