مقایسه تاثیر میکرونیدلینگ و پی ار پی در درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با میکرونیدلینگ مو بهتر است یا PRP تراپی مو؟ این سوال پاسخ بسیار مهمی دارد اما ابتدا کمی به موضوعات اصلی تر بپردازیم. بدن انسان به طور متوسط پوشیده از حدود 5 میلیون تار مو است که از این تعداد 80000 تا 150000 تار مو بر روی پوست سر (scalp) می‌رویند. مو در انسان کارکرد ها و وظایف متعددی بر عهده دارد که از آن جمله می‌توان به محافظت از پوست در برابر عوامل خارجی، تولید سبوم، تولید عرق و فرومون‌ ها و تنظیم و تعدیل دمای پوست (thermoregulation) اشاره کرد. به علاوه، مو به عنوان منبع ارزشمندی از سلول‌ های بنیادی (stem cells) شناخته شده است. افزون بر وظایف و کارکرد های گفته شده، مو در زیبایی انسان و تعاملات اجتماعی او نقشی انکارناپذیر دارد.

یکی از رایج‌ ترین روش‌ های درمان آلوپسی، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به اسکالپ است. در PRP تراپی به طور متوسط 20 تزریق با فواصل یک سانتی‌ متری در اسکالپ انجام می‌شود. امکان نفوذ داروها و ترکیبات موثر به ساختارهای زیرین پوست از طریق پرفوریشن‌ های ناشی از میکرونیدلینگ سبب شده است، از این راهکار به طور گسترده‌ای در انتقال موثر ترکیباتی مانند PRP یا داروهایی مورد استفاده در تحریک رویش مو استفاده شود. رایج‌ترین داروهای مورد استفاده در درمان آلوپسی آندروژنیک، ماینوکسیدیل (Minoxidil) و فیناستراید (Finasteride) هستند که موفق به اخد تأییدیه از سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) برای استفاده در درمان ریزش موی هورمونی شده‌اند.

تحقیقات اخیر حاکی از آن است که درمان ترکیبی شامل میکرونیدلینگ به همراه استفاده از ترکیبات موثری مانند PRP و ماینوکسیدیل در رویش مجدد مو در بیماران آلوپسی بسیار موثرتر از روش‌های مستقل از  میکرونیدلینگ است. این بررسی‌ها هم‌چنین نشان داده‌اند نسبت terminal‐to‐vellus که شاخصی از کیفیت موی رویش یافته پس از مداخله درمانی است، در درمان ترکیبی به کمک میکرونیدلینگ بالاتر از PRPتراپی است.

افزون بر این، در میکرونیدلینگ نسبت به PRPتراپی، بیماران متحمل درد و ناراحتی کم‌تری می‌شوند و میزان رضایت آن‌ها از نتایج درمانی بالاتر است.

تحقیقات صورت گرفته در سال‌های اخیر بیان‌گر آن است که میکرونیدلینگ سبب تسریع در رویش مجدد مو و بهبود شاخص‌های سلامت مو از جمله ضخامت و درخشندگی آن می‌شود

منابع:

  1. Erdoğan B. Anatomy and Physiology of Hair. Hair and Scalp Disorders. 2017.
  2. Jha AK, Vinay K, Zeeshan M, Roy PK, Chaudhary RK, Priya A. Platelet‐rich plasma and microneedling improves hair growth in patients of androgenetic alopecia when used as an adjuvant to minoxidil. Journal of cosmetic dermatology. 2019;18(5):1330-5.
  3. Dhurat R, Sukesh M, Avhad G, Dandale A, Pal A, Pund P. A randomized evaluator blinded study of effect of microneedling in androgenetic alopecia: a pilot study. Int J Trichology 2013;5(1):6.

دیگر مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
پشتیبانی مشتریان | سوالی دارید؟