بررسی تاثیر میکرونیدلینگ در درمان آلوپسی آندروژنتیک

تاثیر میکرونیدلینگ در درمان آلوپسی آندروژنتیک موضوعیست که در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به دلیل این که امروزه افراد زیادی با مشکل مو مواجه هستند تحقیقات زیادی درباره شناسایی عوامل مهم در رشد مو و تقویت مو ها انجام میشود که بر اساس آن پروتئین ها و دیگر مواد ضروری نقش بسیاری مهمی در سرعت رشد موها دارند.البته باید توجه داشت که سرعت رشد مو به ژن افراد نیز بسیار وابسته است.

تاثیر میکرونیدلینگ در درمان آلوپسی آندروژنتیک

آلوپسی آندروژنتیک (AGA) به عنوان شایع ترین نوع ریزش مو، نتیجه کاهش دانسیته مو با الگوی مشخص و دلایل ژنتیکی می باشد که گاها با تلوژن افلوویوم همراه می شود. تاکنون پرطرفدارترین روش های مورد تایید FDA برای درمان AGA درمان های دارویی مانند ماینوکسیدیل موضعی و فیناستراید خوراکی می باشد. هر چند این روش ها ممکن است همیشه موثر نبوده و همچنین نیازمند زمان زیادی برای مشاهده نتایج باشد. علاوه بر این، بازده روش های مرسوم در خصوص این اندیکاسیون متفاوت است، بنابراین نیاز به روش های درمانی به روزتر و کمکی جهت کسب نتایج سریعتر و مناسب تر وجود دارد.

میکرونیدلینگ یک تکنیک جدید، ایمن و پربازده

بنا بر گزارش های مقالات اخیر، میکرونیدلینگ به عنوان یک تکنیک جدید، ایمن و پر بازده در درمان آلوپسی آندروژنتیک مطرح شده است. میکرونیدلینگ روشی است که میکروکانال های متعدد را در لایه درم پاپیلاری ایجاد کرده و منجر به افزایش رشد مو و جذب محلول های درمانی به صورت همزمان می شود.

محبوبیت میکرونیدلینگ از درمان آکنه اسکار و تاثیر قابل توجه بر جوانسازی شروع شد، ولی اخیرا  تاثیر این روش در خصوص بهبود رشد مو از طریق تحریک درمال پاپیلا و سلول های بنیادی و افزایش گردش خون در فولیکول مو ثابت شده است. تاثیر میکرونیدلینگ بر ریزش مو با افزایش جریان خون در فولیکول مو موجب تحریک سلول های بنیادی و تکثیر فاکتورهای رشد توسط neovascularization و neocollagenesis انجام می گیرد. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که میکرونیدلینگ می تواند به افزایش سطح ژن های مرتبط با رشد مو مانند Wnt3a، β-catenin، Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) و Wnt10b منجر گردد.

آلوپسی آندروژنتیک و تاثیر میکرنیدلینگ بر درمان آن

مطالعات علمی در مورد تاثیر میکرونیدلینگ در درمان آلوپسی آندروژنتیک

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که میکرونیدلینگ می تواند به افزایش سطح ژن های مرتبط با رشد مو مانند Wnt3a، β-catenin، Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) و Wnt10b منجر گردد.

آلوپسی آندروژنتیک و تاثیر میکرنیدلینگ بر درمان آن

در یکی از این تحقیقات 36 خانم که 29 نفر دارای آلوپسی آندروژنیک و 7 نفر دارای تلوژن افلوویوم و همچنین 14 مرد با ریزش آندروژنیک تحت درمان میکرونیدلینگ طی 6 ماه و 3 جلسه قرار گرفتند. عوارض جانبی خاصی برای بیماران گزارش نگردید. کاهش ریزش مو در تمامی بیماران به طور مقطعی یا به صورت کامل گزارش شد و این گزارش با بررسی میزان بهبود دانسیته، ضخامت و قطر شفت مو همراه گردید و نتایج با تریکوسکپی و آیکونوگرافی مدیکال تایید گردید.

نتایج: در این مطالعه بالاترین میزان بهبود در خانم ها در ناحیه فرونتال و در آقایان در ناحیه ورتکس مشاهده گردید. همچنین میکرونیدلینگ می تواند در درمان تلوژن افلوویوم علی الخصوص زمانی که پروسیجرهای کازمتیک نتایج قابل قبولی نداشته اند نقش مهمی ایفا کند، چون قادر به این است که ریزش را به سرعت کاهش دهد. (3)

مطالعه دیگر در خصوص تاثیر PRP به همراه میکرونیدلینگ بر آلوپسی آندروژنیک می باشد. با توجه به تاثیرات جداگانه میکرونیدلینگ و PRP بر کاهش ریزش و افزایش رشد مو این مقاله به بررسی تاثیر درمان ترکیبی این دو روش می پردازد. بیماران دارای ریزش موی آندروژنیک بین بازه سنی 18 تا 45 سال با مقیاس نوروود همیلتون سطح 1 تا 5  تحت درمان قرار گرفتند. بیماران منتخب در یک سال اخیر به درمانهای متعارف پاسخی نداده و همچنین هیچ گونه رویش موی جدید نداشته اند. گروه مورد مطالعه طی 3 ماه با فاصله جلسات 3 هفته تحت تزریق PRP با میکرونیدلینگ قرار گرفتند.

نتایج: رویش مو از اولین جلسه گزارش شد و در انتهای جلسات 18 بیمار رضایت بالاتر از 75 درصد داشتند. (4)

دیگر مقالات مرتبط

avatar
  عضویت در خبرنامه  
Notify of
فهرست