کاربرد میکرونیدلینگ در درمان آلوپسی آندروژنیک و تلوژن افلوویوم

بدون دیدگاه

آلوپسی آندروژنیک نتیجه کاهش تدریجی تراکم مو است. این اختلال گاهی اوقات با تلوژن افلوویوم نیز همراه می شود. اثربخشی درمان های رایج آلوپسی آندروژنیک متغیر است. بنابراین نیل به نتایج بهتر، سریعتر و ماندگارتر، نیاز به روش های کمکی و رویکردهای درمانی جدید دارد. یکی از روش های نوین درمان آلوپسی آندروژنیک، میکرونیدلینگ است. میکرونیدلینگ یک روش درمانی غیر تهاجمی است که مبتنی بر ایجاد منافذ سطحی و جراحت های کنترل شده در پوست با استفاده از نیدل های مینیاتوری است.

تاثیر میکرونیدلینگ در درمان آلوپسی آندروژنیک

میکرونیدلینگ با افزایش جریان خون در فولیکول مو، سبب تحریک سلول های بنیادی و فعال سازی فاکتورهای رشد می شود. به علاوه، میکرونیدلینگ با ایجاد میکروکانال های متعدد، میزان نفوذ دارو از طریق پوست را افزایش می دهد. به این ترتیب که دارو از طریق میکروکانال های ایجاد شده از سد stratum corneum می گذرد وبنابراین غلظت آن در درم افزایش می یابد. از دیگر پیامدهای میکرونیدلینگ، رگزایی و سنتز کلاژن جدید است.

ایمنی و اثربخشی میکرونیدلینگ در درمان آلوپسی آندروژنیک در گزارشات متعددی نشان داده شده است. در مطالعه ای که در سال 2020 توسط Starace و همکارانش در ژورنال Cosmetic Dermatology انتشار یافت از میکرونیدلینگ در کنار روش های موجود در درمان آلوپسی آندروژنیک و تلوژن افلوویوم استفاده شد. هدف از این رویکرد  تسریع در رویش مجدد مو و در نتیجه افزایش رضایت مندی بیماران بود.

در این تحقیق، 50 بیمار در محدوده سنی 25 تا 62 سال با میانگین سنی 6/38 سال مشارکت یافتند. از این میان، 36 زن (29 نفر با آلوپسی آندروژنیک و 7 نفر با تلوژن افلوویوم) و 14 مرد مبتلا به آلوپسی آندروژنیک بودند. بیماران تحت سه جلسه درمان با میکرونیدلینگ در مدت شش ماه قرار گرفتند. فاصله بین جلسات، 4 هفته بود. بی حسی محل درمان یک ساعت قبل از انجام میکرونیدلینگ با مخلوط موضعی لیدوکائین و پریلوکائین/تتراکائین انجام شد. آماده سازی سطح اسکالپ با محلول های بتادین و نرمال سالین صورت گرفت. میکرونیدلینگ با عمق نفوذ 5/1 میلی متر تا زمان مشاهده pin point bleeding انجام شد.

هر جلسه درمانی حدود 25-20 دقیقه طول کشید. در پایان هر جلسه، سطح اسکالپ با محلول ضد عفونی کننده تمیز شد و آنتی بیوتیک موضعی بر ناحیه تحت درمان اعمال شد. ارزیابی بالینی نتایج از طریق تریکوسکوپی و آیکونوگرافی انجام شد. در هیچ یک از بیماران عارضه جانبی جدی مشاهده نشد. درد در حین درمان برای همه بیماران قابل تحمل بود. در محل درمان، اریتمای خفیف مشاهده شد که بعد از 24 ساعت برطرف شد.

نتایج بررسی میکرونیدلینگ در کاهش ریزش مو

بر اساس نتایج به دست آمده، ریزش مو در همه بیماران پس از درمان به صورت کامل یا جزیی کاهش یافت که گواه آن منفی شدن تست کشش بود. میزان تراکم مو و قطر ساقه مو نیز در همه بیماران افزایش قابل توجهی نسبت به پیش از درمان داشت. بر اساس معاینات تریکوسکوپی، با گذشت زمان، در همه بیماران افزایش تراکم مو در ناحیه فرانتال (36.64٪) و ورتکس میانی (35.10٪) مشاهده شد. نسبت موی ولوس نیز نسبت به پیش از درمان، در ناحیه فرانتال به میزان 9.54% و در ناحیه مرکزی به میزان 9.96% کاهش یافت.

اندازه‌گیری قطر متوسط مو پس از درمان، نشان دهنده افزایش 9.75 درصدی در ناحیه فرانتال و 9.08 درصدی در ناحیه ورتکس بود. این داده ها با بهبود پارامترهای کلینیکال و تریکوسکوپی نیز تأیید شدند.

در بیماران مبتلا به آلوپسی آندروژنیک، بیش ترین میزان بهبود در ناحیه ورتکس بیماران مرد و ناحیه پیشانی بیماران زن مشاهده شد. در بیماران مبتلا به تلوژن افلوویوم، میکرونیدلینگ سبب توقف سریع ریزش مو شد. همه بیماران رویکرد درمانی مبتنی بر میکرونیدلینگ را اثربخش ارزیابی کردند و از نتایج کسب شده اعلام رضایت نمودند. هم‌چنین، بیماران تمایل خود را به تکرار درمان در صورت نیاز ابراز نمودند. نتایج حاصل از این تحقیق نشان دهنده ایمنی و اثربخشی میکرونیدلینگ در درمان انواع ریزش مو بود.

 

منابع:

  1. Piraccini BM, Alessandrini A. Androgenetic alopecia. Giornale italiano di dermatologia e venereologia: organo ufficiale, Societa italiana di dermatologia e sifilografia. 2014;149(1):15-24. Available at:

https://europepmc.org/article/med/24566563

  1. Mesinkovska NA, Bergfeld WF. Hair: What is New in Diagnosis and Management?: Female Pattern Hair Loss Update: Diagnosis and Treatment. Dermatologic clinics. 2013;31(1):119-27. Available at:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0733863512000939?via%3Dihub

  1. Hou A, Cohen B, Haimovic A, Elbuluk N. Microneedling: a comprehensive review. Dermatologic Surgery. 2017;43(3):321-39. Available at:

https://journals.lww.com/dermatologicsurgery/Abstract/2017/03000/Microneedling__A_Comprehensive_Review.1.aspx

  1. Starace M, Alessandrini A, Brandi N, Piraccini BM. Preliminary results of the use of scalp microneedling in different types of alopecia. Journal of cosmetic dermatology. 2020;19(3):646-50. Available at:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.13061

دیگر مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
پشتیبانی مشتریان | سوالی دارید؟