کاربرد میکرونیدلینگ توأم با فرکانس رادیویی فرکشنال در جوان سازی پوست ناحیه دکلته

پیری ناشی از تابش پرتو فرابنفش سبب افتادگی پوست، ایجاد چین و چروک (ریتیدوز)، ایجاد لنتیژین های خورشیدی، هایپرپیگمانتاسیون، اریتما، آتروفی، ​​تلانژکتازی و زبری قابل لمس پوست می شود. این تغییرات اثرات انکارناپذیری بر عزت نفس بیمار می گذارد و می تواند از کیفیت زندگی فرد بکاهد.

 

روش های درمانی برای پیری پوست

روش های درمانی مختلفی برای کاهش عوارض پیری پوست به کار گرفته می شود. به طور کلی، روش های جوان‌سازی را می توان به ترتیب زیر طبقه بندی کرد:

  1. روش های جراحی
  2. روش های مبتنی بر تابش (مانند لیزر، امواج رادیویی و …)
  3. تخریب شیمیایی
  4. استفاده از رتینوئیدها
  5. استفاده از پرکننده ها
  6. تزریق نوروتوکسین ها

اگرچه در اغلب موارد برای رفع این عوارض از لیزر درمانی و به طور کلی درمان‌های مبتنی بر تابش استفاده می‌شود، اما ریسک بالای اختلالات پیگمنتیشن پس از التهاب استفاده از این روش ها را محدود کرده است.

امروزه درمان های غیر تهاجمی و غیر مخرب به دلیل ایمنی بالاتر و دوره کوتاه نقاهت محبوبیت روزافزونی پیدا کرده‌اند. یکی از این رویکردهای درمانی، میکرونیدلینگ توأم با فرکانس رادیویی فرکشنال (FMR) است. FMR روشی ایمن و موثر در بهبود افتادگی پوست و رفع ریتیدها، اسکارهای ناشی از آکنه و هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب است.

FMR انرژی امواج رادیویی را به عمق مورد نظر در پوست منتقل می کند. این کار با حداقل آسیب به اپیدرم انجام می شود. امواج رادیویی با ایجاد فوتوترمولیز سبب از هم گسیختن الیاف غیر طبیعی کلاژن و تحریک نئوکلاژنز می‌شوند. تحقیقات صورت گرفته در این خصوص نشان دهنده افزایش حجم و سلولاریته بافت جایگزینی الیاف کلاژن طی 10 هفته پس از درمان با FMR است. هم چنین، FMR سبب افزایش قابل توجه میزان هیالورونیک اسید و الاستین در درم رتیکولار می شود.

از طرف دیگر، FMR بلافاصله پس از انجام باعث افزایش میزان اینترفرون-1بتا، فاکتور نکروز تومور-آلفا و متالوپروتیئناز MMP-13 در محل درمان می شود. دو روز بعد از انجام FMR میزان MMP-1، پروتئین شوک حرارتی کتور رشد HSP47 و فاکتور رشد TGF بتا به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. هم چنین میزان تروپوالاستین، فیبریلین و پروکلاژن طی یک، سه و بیست و هشت روز پس از درمان افزایش می یابد.

 

مطالعات در مورد اثربخشی FMR در افتادگی پوست

در مطالعه انجام شده توسط Lyons و همکارانش که در سال 2018 در ژورنال Drugs in dermatology انتشار یافته است، اثر بخشی FMR در رفع افتادگی پوست دکلته و کاهش ریتیدهای آن ناحیه مورد بررسی قرار گرفته است. مطالعه بر روی 12 داوطلب انجام شد. درمان شامل سه جلسه میکرونیدلینگ با فرکانس رادیویی فرکشنال بود. فاصله بین هر دو جلسه متوالی، سه هفته بود. ارزیابی نتایج با سنجش مقیاس  Global Aesthetic Improvement Scale (GAIS)و نظرسنجی از بیماران در خصوص میزان رضایت از درمان انجام شد. هم چنین، عکسبرداری از بیماران، قبل از هر جلسه درمانی و در ویزیت بعدی صورت گرفت. دو درماتولوژیست مستقل به ارزیابی نتایج بالینی پرداختند.

نتایج بررسی ها نشان دهنده بهبود کلی در 67 درصد از بیماران بود. 70 درصد از افراد، بهبود افتادگی پوست و کاهش ریتیدها را پس از درمان گزارش نمودند. به علاوه، 60 درصد از بیماران اعلام نمودند که ساختار و بافت پوست آن ها پس از درمان بهبود ملموسی پیدا کرده است. 80 درصد بیماران رضایت نسبی از نتایج درمان داشتند و 40 درصد از افراد مورد مطالعه، تمایل داشتند این درمان را به دیگران نیز توصیه نمایند.

نتایج این تحقیق نشان دهنده اثربخشی میکرونیدلینگ با فرکانس رادیویی فرکشنال در بهبود ظاهر و ساختار پوست و کاهش چین ‌و چروک‌ها در ناحیه دکلته بود. درمان انجام شده با رضایت 80 درصد از بیماران تحت مطالعه و بهبود 67 دردصدی شاخص GAIS همراه بود. بر اساس نتایج به دست آمده، می توان میکرونیدلینگ با فرکانس رادیویی فرکشنال را به عنوان روشی ایمن و اثربخش در بهبود ساختار و ظاهر پوست ناحیه دکلته در نظر گرفت. مزیت مهم این روش، کم تهاجمی بودن آن و دستیابی به نتایج مطلوب در مدت کوتاه و با کم ترین میزان عوارض و بدون طی دوران نقاهت است.

منابع:

  1. Sadick N, Rothaus KO. Minimally invasive radiofrequency devices. Clinics in plastic surgery. 2016;43(3):567-75. Available at:

https://europepmc.org/article/med/27363771

  1. Kaplan H, Kaplan L. Combination of microneedle radiofrequency (RF), fractional RF skin resurfacing and multi-source non-ablative skin tightening for minimal-downtime, full-face skin rejuvenation. Journal of Cosmetic and Laser Therapy. 2016;18(8):438-41. Available at:

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14764172.2016.1228981

  1. Lyons A, Roy J, Herrmann J, Chipps L. Treatment of Décolletage Photoaging With Fractional Microneedling Radiofrequency. Journal of drugs in dermatology: JDD. 2018;17(1):74-6. Available at:

https://europepmc.org/article/med/29320590

دیگر مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پشتیبانی مشتریان | سوالی دارید؟