درمان جای جوش و پروتکل های درمانی اسکار آکنه به چه صورت است؟

درمان جای جوش یا به عبارتی دیگر رفع اسکار آکنه از بزرگترین دغدغه های امروز آقایان و بانوان است. با افزایش سن اسکار های آکنه و جای جوش به دلیل کاهش و عدم کلاژن سازی پوست مشخص تر میشود و اهمیت درمان و رفع آن را دو چندان می کند. در ادامه به بررسی دلیل و میزان شیوع و همچنین روش های درمانی اسکار آکنه میپردازیم

میزان شیوع اسکار آکنه در افراد مختلف چقدر است؟

آکنه یک بیماری شایع است که حدود 80 درصد الی 90 درصد از نوجوانان و جوانان درگیر آن هستند و تمام مناطق بدن با تراکم بالای غدد پیلوسباسه ممکن است درگیر شوند، اما مناطق آسیب پذیر بیشتر شامل صورت، پشت و قفسه سینه می شوند. عوامل ژنتیکی، شدت بیماری و تأخیر در درمان عوامل اصلی تأثیر گذار بر تشکیل اسکار است.

شیوع و شدت بر جای گذاشتن اسکار در افراد تا حد زیادی نا مشخص است. زخم های هیپرتروفیک و کلوئیدها نمونه هایی از زخم های ناشی از افزایش تشکیل بافت هستند. زخم های آکنه را می توان با توجه به این که آیا کاهش یا افزایش اساسی در مقدار کلاژن وجود دارد، به سه دسته اصلی تقسیم کرد: آتروفیک، هایپرتروفیک و کلوئیدی. از افراد مبتلا به زخم های آکنه، 80 تا 90 درصد زخم ها با از دست دادن کلاژن (زخم آتروفیک) و اقلیتی هم با بروز زخم های هایپرتروفیک و کلوئیدی (بیشتر در سینه و شانه) است.

درمان جای جوش و پروتکل های درمانی اسکار آکنه به چه صورت است؟

آکنه اسکار های آتروفیک چه دسته بندی هایی دارند؟

آکنه اسکار های آتروفیک را میتوان در سه دسته  آیس پیک؛ رولینگ و باکس کار دسته بندی کرد. محاسبه میزان شیوع دقیق هر نوع اسکار دشوار است، اما در کل میتوان مشاهده نمود که  در اسکار های آتروفیک، آیس پیک 60-70٪، باکس کار 20-30٪ و زخم های رولینگ 15-25٪ را تشکیل می دهند. اسکار های آیس پیک، باریک، با محدوده کاملاً مشخص، اثر V شکل، <2 میلی متر هستند که به عمق درم و یا حتی لایه زیر جلدی گسترش می یابند.

 

اسکار باکس کار و اسکار رولینگ چگونه هستند؟

اسکار های باکس کار وسیع تر هستند (قطر 1 تا 4 میلی متر)، معمولاً U شکل با لبه های تیز و عمودی که 0.1-0.5 میلی متر به درم گسترش می یابند. اسکارهای رولینگ با اتصال پوست درمیس به ساب کوتیس مشخص می شوند. اندازه آنها به طور کلی مساوی یا بیشتر از 4 میلی متر، نامنظم به شکل رولینگ یا مواج هستند.

طبقه بندی اسکار ها جهت انتخاب بهترین نوع درمان اسکار

طبقه بندی اسکار در انتخاب گزینه های درمان بسیار مهم و کمک کننده است. اسکارهای آیس پیک می توانند به عمق درم گسترش یابند، که باعث می شود به درمان های مرسوم بازسازی پوستی مقاوم شوند.

اسکار های رولینگ گسترده تر هستند و اتصالات فیبروزی به ساب کوتیس دارند، بنابراین نیاز به درمان در سطح زیر پوست دارند. اسکارهای باکس کار کم عمق، بهتر به درمان های پوستی بازسازی کننده جواب میدهند در حالی که اسکارهای باکس کار عمیق تر، نسبت به درمان های سطحی این چنینی مقاوم تر هستند.

درمان جای جوش و پروتکل های درمانی اسکار آکنه به چه صورت است؟

ساب تایپ های آکنه ویژگی های بالینی
آیس پیک آیس پیک ها، باریک (<2 میلی متر)، عمیق و با حدود کاملاً مشخص هستند که به طور عمودی به درم یا بافت زیر جلدی گسترش یافته اند.
رولینگ اسکارهای رولینگ ممکن است به قطر 5 میلی متر یا بیشتر برسند. آنها دارای ظاهر رولینگ یا مواج هستند که از اتصال فیبروزی درم به ساب کوتیس به وجود می آیند.
باکس کار زخم های باکس کار، فرورفتگی های بیضی شکل با لبه های عمودی مشخص هستند. آنها در سطح گسترده تر از اسکارهای آیس پیک و در پایه به یک نقطه محدود نمی شوند.

شدت اسکار آکنه چه تاثیری در درمان های آن دارد؟

با این حال، ممکن است دشوار باشد که بین آنها تمایزی بالینی قائل شد و انواع مختلف زخم ها نیز ممکن است در یک بیمار وجود داشته باشد. شدت اسکار یکی دیگر از عوامل مهم در کنترل و درمان جای جوش ها است که به عنوان یک ابزار شناسایی برای یافتن درمان مناسب و ارزیابی نتایج مورد استفاده قرار می گیرد. روش های مختلفی برای ارزیابی طراحی شده اند. چنین ارزیابی هایی می تواند عینی باشد (نیاز به دستگاه هایی برای اندازه گیری ویژگی های فیزیکی دارند) و یا ذهنی (مبتنی بر عقیده افراد). روش های ذهنی می تواند کمی یا کیفی باشد و توسط پزشکان و / یا خود بیماران صورت گیرد.

نمونه هایی از این گونه مقیاس های طبقه بندی عبارتند از: Vancouver Scar Scale (VSS)، مقیاس درجه بندی کیفی و کمی گودمن و بارون ، Patient and Observer Scar Assessment Scale (POSAS)، و نمره رضایت بیمار (Patient Satisfaction Score/PSS).

گرید و ویژگی های بالینی اسکار آکنه به چه صورت است؟

گرید ویژگی های بالینی
ماکولار اریتماتوز ماکولار، هایپریا هایپوپیگمانتاسیون های سطحی
خفیف اسکار آتروفیک یا هایپرتروفیک خفیف که به ندرت از فاصله بیشتر از نیم متر قابل تشخیص هستند و به راحتی توسط آرایش یا ریش مردان پوشیده می شوند.
متوسط اسکار های آتروفیک یا هایپرتروفیک نسبی که از فاصله بیشتر از نیم متر هم کاملاً قابل تشخیص هستند و به راحتی توسط آرایش یا ریش مخفی نمی شوند، اما با کشیدن پوست به کمک دست ناپدید می شوند.
شدید اسکار های شدید آتروفیک یا هایپرتروفیک که با کشیدن پوست از بین نمی روند.

هیچ استانداردی برای درمان اسکار آکنه وجود ندارد. مدیریت دارویی اسکار های آتروفیک با استفاده از رتینوئید های موضعی انجام می شود. مدیریت جراحی، بسته به نوع اسکار می تواند با استفاده از پانچ اِکسیژن، الیپتیکال اِکسیژن، پانچ الویشن، پیوند پوست و سابسیژن انجام شود. مدیریت عملی شامل میکرودرم ابریژن، لایه برداری شیمیایی و القاء کلاژن پوستی توسط درمان های میکرونیدلینگ و درم ابریژن است.

شرایط درمان جای جوش به چه عواملی بستگی دارد؟

افزایش حجم بافت با استفاده از زنوگرافت، اتوگرافت و هوموگرافت انجام می شود. لیزر های ابلیتیو و غیر ابلیتیو مختلف و همچنین انرژی های نورانی در درمان زخم های آتروفی آکنه نیز کاربرد دارد. از این گزینه های درمان، درمان باید با نیازهای بیمار، تحمل او، اهداف نهایی، ارزیابی ، مهارت ها و انتظارات پزشک متناسب باشد. بیمار باید مشاوره شود که هدف نهایی هر درمان بهبود زخم است و در حال حاضر، هیچ درمان در دسترسی، باعث بهبودی صد در صدی نخواهد شد.

درمان جای جوش و پروتکل های درمانی اسکار آکنه به چه صورت است؟

از سوی دیگر گزینه های درمان را می توان به طور گسترده را به دسته های وابسته و غیر وابسته به انرژی طبقه بندی کرد. فناوری های مرسوم مبتنی بر انرژی شامل لیزر های ابلیتیو و غیر ابلیتیو، فرکشنال، فرکانس رادیویی، پالس های نوری شدید و بازسازی کننده پلاسمای پوست می شوند. دستگاه های غیر وابسته به انرژی عبارتند از: سابسیژن، (میکرو)درم ابریژن ، دستگاه میکرونیدلینگ ، پرکننده های پوستی و لایه بردار های شیمیایی.

کدام یک از انواع اسکارها قابل درمان می باشند؟

  • اسکارهای برآمده/ هیپرتروفیک، برای مثال اسکارهای جراحی
  • اسکارهای فرورفته/ آتروفیک، برای مثال اسکار آکنه
  • استرچ مارک/ استریا

درمان جای جوش به روش میکرونیدلینگ نتایج زیر را در پی دارد:

  • اسکارها هموارتر و نرم تر شده و رنگ آن ها یکنواخت می شود.
  • اسکارهای قرمز و تیره محو خواهند شد.
  • درد و التهاب ناشی از آنها کاهش خواهد یافت.

دیگر مقالات مرتبط

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پشتیبانی مشتریان | سوالی دارید؟