عوارض جانبی میکرونیدلینگ شامل چه مواردی است؟

امروزه یکی از دغدغه های اصلی پزشکان و بیماران پس از درمان های مربوط به امور زیبایی عوارض جانبی آن روش خصوصا در دوره نقاهت بیمار می باشد. تکنولوژی های مختلف با توجه به ماهیتشان ممکن است تا چند روز پس از جلسه درمانی با توجه به میزان تحریک پوست موجب حس ناخوشایند، سوزش، کبودی، قرمزی و … شوند. برای اینکه نسبت به این دغدغه ها شناخت کاملی داشته باشید در وهله اول می بایست بدانید که عوارض جانبی میکرونیدلینگ چیست؟

عوارض جانبی میکرونیدلینگ چیست؟

قبل از صحبت در خصوص عوارض جانبی میکرونیدلینگ بهتر است ابتدا بدانیم میکرونیدلینگ چیست .میکرونیدلینگ به عنوان درمانی غیر تهاجمی و ایمن شناخته شده است و بر خلاف دیگر روش‌ های درمانی سبب ایجاد اسکار، اختلالات مرتبط با پیگمنتیشن (dyspigmentation و hyperpigmentation) و حساس شدن پوست به تابش آفتاب (photosensitivity) نمی‌ شود. عوارض جانبی میکرونیدلینگ بسیار محدود است. در ادامه به بررسی عوارض کوتاه مدت آن میپردازیم.

شایع ترین عوارض میکرونیدلینگ

شایع‌ ترین عوارض جانبی مورد انتظار پس از انجام میکرونیدلینگ عبارتند از:

  • اریتمای خفیف (mild erythema)
  • ادم موضعی (localized edema)
  • پوسته پوسته شدن (flaking)

این عوارض به طور معمول، 48 تا 72 ساعت پس از درمان برطرف می‌ شوند. Pinpoint bleeding که در حین درمان ایجاد می‌ شود، عارضه‌ ای خود محدود شونده (self-limited) است و در عرض چند دقیقه پس از درمان برطرف می‌ شود که میتوان آن را از مزایای انجام میکرونیدلینگ نیز برشمرد.

تورم و قرمزی پوست از عوارض جانبی میکرونیدلینگ

نادرترین عوارض میکرونیدلینگ چیست؟

در موارد محدودی عوارض زیر پس از انجام درمان های میکرونیدلینگ گزارش شده است:

  • Dyspigmentation در پوست‌های تیره (Fitzpatrick IV, V, VI): این عارضه بسیار نادر است و در صورتی که پس از درمان بیمار در معرض تابش فرابنفش قرار نگیرد، قابل پیشگیری است.
  • ایجاد گرانولوما در محل درمان: این عارضه در صورت استفاده از سرم ویتامین C بلافاصله پس از درمان ایجاد می‌شود. استفاده از داروهای موضعی در حین درمان یا بلافاصله پس از میکرونیدلینگ، به دلیل ایجاد کانال‌های میکرومتری در اپیدرم و درم سبب نفوذ این ترکیبات به لایه‌های زیرین پوست می‌شود و امکان ایجاد پاسخ‌های ایمنی را فراهم می‌کند.

دیگر مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
پشتیبانی مشتریان | سوالی دارید؟