تاثیر میکرونیدلینگ در درمان ملاسما چگونه است؟

ملاسما یکی از اختلالات پیگمنتیشمن پوست است که درمان آن با دشواری هایی همراه است. این بیماری به صورت لکه های نامتقارن قهوه ای رنگ و اغلب بر روی صورت بیماران پدیدار می گردد. ملاسما در زنان بیش از مردان شایع است. به علاوه، هر اندازه رنگ پوست تیره تر باشد، احتمال بروز ملاسما بیش تر است. دو عامل مهم زمینه ساز بروز ملاسما عبارتند از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش آفتاب و تغییرات هورمونی و البته تاکنون روش های مختلفی برای درمان ملاسما به کار گرفته شده است. یکی از این روش های میکرونیدلینگ است.

تاثیر میکرونیدلینگ در درمان ملاسما به چه شکل است؟

میکرونیدلینگ یک روش درمانی غیرتهاجمی با کاربردهای روزافزون است. در این روش، با ایجاد منافذی در لایه stratum corneum و درم پاپیلاری، جراحت های محدود و کنترل شده ای در بافت پوست ایجاد می شود که منجر به مهاجرت سلول های اپی تلیال و اندوتلیال و ترشح فاکتورهای رشد می شود. این فرآیند در نهایت باعث تکثیر فیبروبلاست ها و تحریک سنتز کلاژن و الاستین در لایه پاپیلاری اپیدرم می شود.

 

مزایای میکرونیدلینگ در درمان مشکلات پوستی

یکی از مهم ترین مزایای میکرونیدلینگ نسبت به دیگر روش های درمانی رایج، عدم آسیب دیدن اپیدرم است. مزیت دیگر این روش امکان به کار گرفتن آن در کنار روش های دیگری مانند مزوتراپی است. در صورت ترکیب مزوتراپی با میکرونیدلینگ (مزونیدلینگ) اثربخشی درمانی افزایش می یابد. در سال 2020 دکتر سوسن فرشی و دکتر پروین منصوری در مقاله ای که در ژورنال Cosmetic Dermatology به چاپ رساندند به مقایسه اثربخشی میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در درمان ملاسما طی یک دوره درمان 4 ماهه پرداختند.

این مطالعه بر روی 20 بیمار مبتلا به ملاسما در ناحیه صورت انجام شد. بیماران در محدوده سنی 18 تا 50 سال بودند و پوست آن ها بر اساس دسته بندی Fitzpatrick تایپ III، IV و یا V بود. در یک سمت صورت بیماران میکرونیدلینگ و در سمت مقابل مزونیدلینگ انجام شد. درمان با استفاده از دستگاه میکرونیدلینگ Amiea Med ساخت کمپانی آلمانی MT.DERM انجام شد. درمان به صورت ماهانه و به مدت 4 ماه انجام شد. پیش از شروع، در محل درمان از بی حس کننده های موضعی (حاوی لیدوکائین 5/2 درصد و پریلوکائین 5/2 درصد) استفاده شد.

در مزونیدلینگ از محلول حاوی ترکیبات آنتی اکسیدان (شامل ترانگزامیک اسید، ان-استیل گلوکز آمین، ویتامین سی و ایدبنون) استفاده شد. قطر نیدل مورد استفاده 25/0 میلی متر و طول آن 5/1 میلی متر بود. عمق نفوذ نیدل بسته به موضع از 1/0 تا 3/1 میلی متر متغیر بود. ارزیابی یافته ها از طریق رنگ سنجی (colorimetry)، ارزیابی شاخص تغییریافته شدت و مساحت ملاسما (mMASI)، شاخص Investigator’s Global Assessment (IGA) و خودارزیابی بیماران از میزان هایپویپگمنتیشن لکه ها صورت گرفت. ارزیابی ها پیش از درمان و در ماه های دوم و چهارم دوره درمان انجام شد.

 

نتایج حاصل از آزمون رنگ سنجی به شرح زیر بود:

  • در سمت درمان شده با میکرونیدلینگ، اختلاف رنگ بین لکه های ملاسما با نواحی نرمال پوست بعد از دو جلسه درمان 21 درصد و بعد از 4 جلسه درمان به میزان 36 درصد کاهش یافت.
  • در سمت درمان شده با مزونیدلینگ، اختلاف رنگ بین لکه های ملاسما با نواحی نرمال پوست بعد از دو جلسه درمان 34 درصد و بعد از 4 جلسه درمان به میزان 55 درصد کاهش یافت.

 

بر اساس نتایج به دست آمده از تاثیر میکرونیدلینگ در درمان ملاسما و از شاخص mMASI، مزونیدلینگ در درمان ملاسما به طور قابل توجهی کارآمدتر از میکرونیدلینگ بود. هم چنین شاخص IGA و خودارزیابی بیماران نیز تفاوت معنی داری را بین اثربخشی مزونیدلینگ در مقایسه با میکرونیدلینگ نشان دادند.

عوارض جانبی موقت و محدود به اریتما، خارش، احساس سوزش و خشکی پوست بود. هایپرپیگمنتیشن متعاقب التهاب (post-inflammatory hyperpigmentation) در هیچ یک از بیماران مشاهده نشد. نتایج حاصل از این تحقیق نشان دهنده اثربخشی میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در کاهش محتوای ملانین در ضایعات ملاسمای اپیدرمال بود. نتایج درمانی مزونیدلینگ نسبت به میکرونیدلینگ برتری داشت.

 

منابع:

  1. Ogbechie-Godec OA, Elbuluk N. Melasma: an up-to-date comprehensive review. Dermatology and therapy. 2017;7(3):305-18. Available at:
  2. Lima EV, Lima MM, Paixão MP, Miot HA. Assessment of the effects of skin microneedling as adjuvant therapy for facial melasma: a pilot study. BMC dermatology. 2017;17(1):1-6. Available at:
  3. Iriarte C, Awosika O, Rengifo-Pardo M, Ehrlich A. Review of applications of microneedling in dermatology. Clinical, cosmetic and investigational dermatology. 2017;10:289. Available at:
  4. Cohen BE, Elbuluk N. Microneedling in skin of color: a review of uses and efficacy. Journal of the American Academy of Dermatology. 2016;74(2):348-55. Available at:
  5. Farshi S, Mansouri P. Study of efficacy of microneedling and mesoneedling in the treatment of epidermal melasma: A pilot trial. Journal of cosmetic dermatology. 2020;19(5):1093-8. Available

دیگر مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
پشتیبانی مشتریان | سوالی دارید؟