اثربخشی میکرونیدلینگ با دستگاه اتومات در اسکار آکنه

آکنه ولگاریس یکی از شایع ترین بیماری های پوستی است که 80 درصد از افراد 11 تا 30 ساله را مبتلا می کند. در بسیاری از بیماران مبتلا به آکنه، در محل ضایعات اسکار ایجاد می شود که از منظر زیبایی و روان شناختی اثرات نامطلوبی در بیماران بر جای می گذارد. به همین دلیل، بیماران مبتلا به اسکار ناشی از آکنه به دنبال درمان موثری برای بهبود شرایط هستند.
اسکار ناشی از آکنه در اثر عواملی مانند التهاب بیش از حد در ضایعات، دستکاری فیزیکی پوست و تاخیر در اقدام برای درمان ایجاد می شود.

 

اثربخشی میکرونیدلینگ در درمان اسکار آکنه

مدیریت و کنترل اسکار ناشی از آکنه همچنان به عنوان یک چالش درمانی باقی مانده است. درمان‌های تهاجمی مانند لیزر دی ‌اکسید کربن و پیلینگ شیمیایی عمیق، بهبود قابل‌توجهی را به همراه دارند، اما سبب بروز عوارضی مانند نقاهت طولانی مدت و ایجاد پیگمنتیشن و هایپوپیگمنتیشن دائمی می شوند. این عوارض به ویژه در افراد با فوتوتایپ‌های پوستی تیره شایع تر است.
در مقابل، لیزرهای غیرمخرب و روش هایی مانند میکرودرم ابریژن دوران نقاهت کوتاه تری دارند، اما به همان نسبت اثربخشی درمانی کمتری دارند.

 

ظهور روش های درمانی جدید در حوزه درماتولوژی

ظهور روش های درمانی نوین در حوزه درماتولوژی مانند میکرونیدلینگ و لیزر فرکشنال در سال های اخیر با نتایج امیدوارکننده ای همراه بوده است. مزیت عمده این روش ها نسبت به دیگر تکنیک های درمانی، کم تهاجمی بودن آن ها و قابلیت بازسازی بافت از طریق تحریک نئوکلاژنز و نئوالاستوژنز است.
در میکرونیدلینگ با هدف ایجاد جراحت های محدود و موقتی، منافذ متعددی در پوست ایجاد می شود. با این کار، پاسخ های التهابی که به صورت طبیعی متعاقب تروما ایجاد می شوند، تحریک می شود. فعال شدن این پاسخ ها سبب ترشح فاکتورهای رشد و تشکیل کلاژن و الاستین می شود.
از آن جایی که در میکرونیدلینگ ساختار اپیدرم حفظ می شود و میزان آسیب بافتی به حداقل می رسد، طول دوره نقاهت و عوارض جانبی پس از درمان با میکرونیدلینگ کم تر از دیگر روش های درمانی است.
در سال های اخیر از میکرونیدلینگ در درمان اسکار ناشی از آکنه، رفع چین و چروک، درمان اختلالات مرتبط با پیگمنتیشن، آلوپسی و هایپرهیدروزیس استفاده شده است.

 

بررسی ایمنی و اثربخشی میکرونیدلینگ در درمان اسکار

در سال 2020، Von Dalwig-Nolda و Ablon در مقاله ای که در ژورنال Clinical and Aesthetic Dermatology انتشار یافته است به بررسی ایمنی و اثربخشی میکرونیدلینگ در درمان اسکار ناشی از آکنه پرداختند.
برای این منظور، 56 بیمار در محدوده سنی 18 تا 65 سال با اسکارهای آتروفیک ناشی از آکنه در ناحیه صورت در مطالعه وارد شدند.
درمان شامل 4 جلسه میکرونیدلینگ با فواصل 4 هفته ای بود.
میکرونیدلینگ با استفاده از دستگاه اتومات مجهز به کارتریج های استریل یکبار مصرف دارای 6 نیدل انجام شد. در شروع درمان از نیدل های به طول 5/0 میلیمتری استفاده شد. به تدریج، طول نیدل و عمق نفوذ آن تا زمان مشاهده ریزقطره‌های خون بر سطح پوست افزایش یافت.
ارزیابی بیماران، پیش از شروع دوره درمان و و سه ماه پس از آخرین جلسه درمان انجام شد. برای سنجش تغییرات شدت ضایعات اسکار ناشی از آکنه، از شاخص Goodman و Baron استفاده شد. هم چنین، در مدت مطالعه، نوع، تعداد و شدت عوارض جانبی ناشی از درمان مورد ارزیابی قرار گرفت.
از مجموع بیماران تحت مطالعه، 47 نفر دوره درمان را به صورت کامل گذراندند. در ارزیابی نهایی انجام شده به فاصله سه ماه پس از چهارمین جلسه میکرونیدلینگ، شدت ضایعات اسکار ناشی از آکنه، بر اساس شاخص Goodman و Baron، به طور متوسط به میزان 0.91 درجه نسبت به پیش از درمان بهبود یافته بود (p<0.001). در 85.1 درصد از افراد، کاهش معناداری در شدت ضایعات نسبت به سطح پایه مشاهده شد. در 14.9٪ از افراد، هیچ بهبودی در شدت ضایعات مشاهده نشد. در هیچ یک از بیماران، شدت ضایعات افزایش نیافت.
عوارض جانبی محدود و گذرا بود. 5/88 درصد از بیماران شدت عوارض را خفیف و 5/11 درصد متوسط گزارش کردند. هیچ عارضه جدی و شدیدی گزارش نشد. عوارض شایع شامل درد، قرمزی و کبودی بود.
نتایج این تحقیق نشان دهنده ایمنی و اثربخشی میکرونیدلینگ با دستگاه اتومات در درمان اسکار ناشی از آکنه بود. از مزایای این روش می توان به هزینه پایین، تحمل پذیری بالا توسط بیماران، تهاجم کم و اثربخشی بالا اشاره کرد.

 

منابع:

1. Newman MD, Bowe WP, Heughebaert C, Shalita AR. Therapeutic considerations for severe nodular acne. American journal of clinical dermatology. 2011;12(1):7-14. Available at:
https://link.springer.com/article/10.2165/11532280-000000000-00000

2. Harris AG, Naidoo C, Murrell DF. Skin needling as a treatment for acne scarring: an up-to-date review of the literature. International journal of women’s dermatology. 2015;1(2):77-81. Available at:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352647515000295

3. Von Dalwig-Nolda DF, Ablon G. Safety and Effectiveness of an Automated Microneedling Device in Improving Acne Scarring. The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology. 2020;13(8):17. Available at:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/pmc7595357/

دیگر مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پشتیبانی مشتریان | سوالی دارید؟