مقایسه اثربخشی RF میکرونیدلینگ با و بدون ترکیب با PRP در جوانسازی ناحیه گردن

جوان‌ سازی ناحیه گردن یکی از چالش برانگیزترین درمان های زیبایی است. روش های درمانی مختلفی برای جوان سازی گردن پیشنهاد شده است. درمان رایج در موارد شدید افتادگی پوست گردن، جراحی است. هر چند که در سال های اخیر، روش های غیر تهاجمی مقبولیت بیشتری پیدا کرده اند و به عنوان جایگزینی موثر و موفق برای درمان های مبتنی بر جراحی مطرح شده اند.

رویکرد های نوین جوانسازی پوست چه مواردی است؟

یکی از رویکردهای درمانی نوین برای جوان سازی پوست، میکرونیدلینگ توأم با امواج رادیویی فرکشنال (RF-میکرونیدلینگ) است. مکانیسم عملکرد این روش مبتنی بر انتقال انرژی به لایه های میانی و عمقی پوست است که منجر به تخریب حرارتی الیاف غیرطبیعی و ناکارآمد کلاژن در عمق درم می شود. این فرآیند سبب تحریک ترمیم زخم، بازسازی پوست و تشکیل کلاژن جدید در نواحی تحت درمان می شود. از دیگر روش‌های درمانی موثر و رایج در جوان سازی پوست، استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP است. PRP حاوی انواع فاکتورهای رشد و سایتوکاین هاست. این عوامل با تسهیل فرآیند تشکیل ماتریس خارج سلولی، سبب تحریک تکثیر و تمایز سلولی می شوند.

در سال 2021، Gawdat و همکارانش در یک کارآزمایی بالینی تصادفی که نتایج آن در ژورنال Cosmetic Dermatology منتشر شده است به ارزیابی و مقایسه اثر RF-میکرونیدلینگ به تنهایی و در ترکیب با PRP در جوان سازی ناحیه گردن پرداختند. برای این منظور، 20 بیمار زن در محدوده سنی 35 تا 60 سال با افتادگی خفیف تا متوسط در ناحیه ​​گردن در مطالعه وارد شدند. بیماران به طور تصادفی برای دریافت 3 جلسه RF-میکرونیدلینگ توأم با PRP اتولوگ (گروه A) یا مونوتراپی RF-میکرونیدلینگ (گروه B) انتخاب شدند. فاصله بین هر دو جلسه متوالی یک ماه بود.

 

برای ایجاد بی حسی در محل درمان، یک ساعت پیش از شروع هر جلسه، در ناحیه مورد نظر از کرم پریلوکائین و لیدوکائین 5 درصد استفاده شد. RF-میکرونیدلینگ با استفاده از کارتریج 36 نیدلی انجام شد. پارامترهای درمان بدین شرح تعیین و تنظیم شد: عمق نیدلینگ 5/2 میلی متر، سطح توان 7، مدت زمان هر پالس 600 میلی ثانیه و فرکانس 1 هرتز. در بیماران گروه A، 3 میلی لیتر PRP اتولوگ در نقاطی با فاصله 5/1 سانتی متر به صورت اینترادرمال تزریق شد.

 

ارزیابی نتایج درمان توسط دو ارزیاب به صورت blinded و با استفاده از شاخص Global Aesthetic Improvement Scale (GAIS)  انجام شد. هم چنین میزان رضایت بیماران از نتایج کسب شده نیز مورد سنجش قرار گرفت. به علاوه، 6 هفته بعد از آخرین جلسه درمان، ارزیابی نتایج با استفاده از مقطع‌نگاری همدوسی اپتیکی (Optical coherence tomography) انجام شد. این تکنیک در اندازه‌گیری ضخامت درم و اندازه گیری زاویه سرویکومنتال به کار گرفته شد.

 

بررسی نتایج به دست آمده در جوانسازی گردن با میکرونیدلینگ

بر اساس نتایج به دست آمده، هر دو گروه از نظر آماری در همه پارامترها بهبود معنی داری نشان دادند. میانگین ضخامت درم پس از درمان در گروه A بیشتر از گروه B بود. به این ترتیب که درصد افزایش ضخامت درم در گروه A، 7/56 درصد و در گروه B، 1/41 درصد بود. بر اساس شاخص GAIS، در گروه A نتایج مطلوب تری کسب شده بود.

 

فرآیند درمان برای همه بیماران تحمل پذیر بود. متوسط میزان درد تجربه شده توسط بیماران 19/1±95/3 از 10 بود. عارضه جانبی شایع اریتمای خفیف و موقت بود. یک بیمار در گروه A و دو بیمار در گروه B دچار PIH شدند که پس از 4 تا 6 هفته بهبود یافتند. به نظر می رسد استفاده از PRP سبب کاهش ریسک PIH و کوتاه تر شدن دوران نقاهت می شود. میزان رضایت بیماران از نتایج کسب شده در گروه A بالاتر از گروه B بود.

 

نتایج حاصل از این تحقیق نشان دهنده ایمنی و اثربخشی RF-میکرونیدلینگ به تنهایی و در ترکیب با PRP در درمان افتادگی خفیف تا متوسط پوست ناحیه ​​گردن بود. مطالعات بیشتری لازم است تا بتوان نشان داد کدام رویکرد از نظر کارآیی و عوارض جانبی نتایج مطلوبتری را به دنبال دارد.

منابع:

  1. Vanaman M, Fabi SG, Cox SE. Neck rejuvenation using a combination approach: our experience and a review of the literature. Dermatologic Surgery. 2016;42:S94-100. Available at:

https://journals.lww.com/dermatologicsurgery/toc/2016/05001

  1. Redaelli A, Romano D, Marcianó A. Face and neck revitalization with platelet-rich plasma (PRP): clinical outcome in a series of 23 consecutively treated patients. Journal of drugs in dermatology: JDD. 2010;9(5):466-72. Available at:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20480789/

  1. Gawdat H, Allam RS, Hegazy R, Sameh B, Ragab N. Comparison of the Efficacy of Fractional Radiofrequency Microneedling alone and in combination with platelet rich plasma in neck rejuvenation a clinical and optical coherence tomography study. Journal of Cosmetic Dermatology. 2021. Available at:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.14331

دیگر مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
پشتیبانی مشتریان | سوالی دارید؟